Witamy na stronie Opactwa Mniszek Benedyktynek w Staniątkach

Naszym celem jest wielbić Boga przez wspólną modlitwę liturgiczną i przez życie w siostrzanej wspólnocie. Pod opieką Matki Najświętszej usiłujemy przez miłość upodobnić się do Chrystusa, bo On jest Drogą, Prawdą i Życiem. Musimy też oczywiście zapracować na swoje utrzymanie.

06-02-2016

ZAINAUGUROWANO JUBILEUSZ 800-LECIA OPACTWA BENEDYKTYNEK W STANIĄTKACH

Przyczyniacie się siostry do podtrzymywania duchowego ognia w naszym społeczeństwie – mówił do Sióstr Benedyktynek w Staniątkach Nuncjusz Apostolski abp Celestino Migliore, podczas uroczystości inauguracji Opactwa Benedyktynek w StaniątkachUroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem arcybiskupa Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce, rozpoczęły się w Staniątkach obchody Jubileuszu 800-leci istnienia Opactwa Mniszek Benedyktynek. Obok nuncjusza, Mszę Św.koncelebrowali biskup Damian Muskus, delegat Kardynała Stanisława Dziwisza, opat tyniecki, Szymon Hiżycki OSB.
W uroczystości wzięły udział przełożone i siostry rodziny benedyktyńskiej z całej Polski, m.in. benedyktynki z innych klasztorów w Polsce, benedyktynki kamedułki i sakramentki, loretanki, misjonarki i samarytanki oraz przedstawiciele męskich zakonów z Polski i Słowacji opartych na Regule św. Benedykta.
- Niewiele jest takich miejsce w naszej Archidiecezji, bez których trudno by było sobie Kościół Krakowską wyobrazić. I na tę ekskluzywną listę Staniątki wchodzą w przedbiegach. Trudno sobie wyobrazić krakowski kościół bez Staniątek - mówił w homilii wygłoszonej podczas Mszy Świętej opat tyniecki, Szymon Hiżycki OSB,.
- Jubileusz to czas mówienia dziękuje również Panu Bogu, za to że 800 lat natchnął serca rodu Gryfitów, by tu siostry sprowadzić. Dołączmy nasze glosy do głosów całej staniąteckiej wspólnoty, wspólnoty która już osiem wieków mówi: Alleluja, Zbawienie i chwała i moc u Boga naszego. - zakończył homilię Opat.

Matka Ksieni Stefania Polkowska dziękowała wspólnocie Benedyktynek za ich życie wg Reguły świętego Benedykta. –Dziękuję tym siostrom, które dzisiaj tworzą wspólnotę w Opactwie, ale też tym wszystkim, które żyły w Staniątkach przez te 800 lat – mówiła Ksieni Stefania.
W uroczystościach brał udział przedstawiciel kardynała Stanisława Dziwisza, bp Damian Muskus.
- Ksiądz Kardynał bardzo ceni sobie to miejsce wiary i modlitwy - mówił w słowie do zebranych biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.
- 800 lat to wielka historia, to tysiące godzin spędzonych na modlitwie i tysiące godzin pracy. Niech to Opactwo promieniuje na całą okolice, na całą Archidiecezję krakowską – dodał biskup Damian Muskus.
- Siostry Benedyktynki każdą czynność zaczynają od Benedicite (łac. Błogosławcie). Dzisiaj mamy wyjątkową okazję do naszego ciągłego Benedicite. Każdy dzień z tych 800 lat jest okazją do Benedicite. Ta ludzka potrzeba i powinność pięknie wyrażona została w przekładzie pióra Jana Kochanowskiego Psalmu 134: Chwałę oddajcie winną Bogu swemu - i my to dziś czynimy, wraz z
siostrami Benedyktynkami – dodał Nuncjusz, podkreślając na koniec rolę Sióstr na przestrzeni dziejów:- Przyczyniacie się siostry do podtrzymywania duchowego ognia w naszym społeczeństwie.
Dzisiaj modlimy się z Wami, za Was i za tych ludzi, którym przez tyle lat służy ten klasztor- zakończył arcybiskup.
W dniu jubileuszu odprawiono uroczyste nieszpory, odśpiewane przez zgromadzone miszki i siostry wraz z benedyktynami tynieckimi.
Po południu w kościele klasztornym odbył się koncert żeńskiego zespołu wokalnego "Flores Rosarum", podczas którego zaprezentowano repertuar kancjonałów staniąteckich pochodzących od XVI do XVIII wieku, a znajdujących się w zbiorach klasztornej biblioteki.
Kolejne uroczystości jubileuszowe odbędą się 24 kwietnia, w uroczystość świętego Wojciecha, patrona Opactwa. Główne uroczystości Jubileuszowe odbędą się 18 września, z okazji odpustu ku czci Matki Bożej Bolesnej Staniąteckiej, której obraz czczony jest w klasztornym kościele.
Więcej informacji o Jubileuszu znajduje się na stronie internetowej Opactwa w Staniątkach benedytynki.eu a także na profilu w serwisie społecznościowym Facebook.

mz


 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla małych projektów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
na lata 2007 - 2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.