Witamy na stronie Opactwa Mniszek Benedyktynek w Staniątkach

Naszym celem jest wielbić Boga przez wspólną modlitwę liturgiczną i przez życie w siostrzanej wspólnocie. Pod opieką Matki Najświętszej usiłujemy przez miłość upodobnić się do Chrystusa, bo On jest Drogą, Prawdą i Życiem. Musimy też oczywiście zapracować na swoje utrzymanie.

02-12-2015

SKARBY HISTORII KLASZTORU W STANIĄTKACH

W niedzielę 6 grudnia zapraszamy serdecznie na uroczystości przygotowywane przez Tradycyjny Oddziała C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 Barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków, związane z rocznicą wydarzeń, które miały miejsce w opactwie staniąteckim w czasie I wojny światowej. O godz. 11:00 odbędzie się Msza Święta w intencji poległych w wielkiej wojnie w larach 1914–1918. O godz. 12:30 w ogrodach klasztornych rozpocznie się widowisko batalistyczne „Galicja w ogniu 1914”.W tym roku po raz pierwszy organizowane wydarzenie „Galicja w Ogniu 1914” przypominające historię obrony Twierdzy Kraków przed armią carską w 1914 r. będzie miało charakter akcji charytatywnej, podczas której chcemy zwrócić uwagę na potrzeby Opactwa Sióstr Benedyktynek z Klasztoru w Staniątkach. Ponieważ historia Klasztoru splata się w wyjątkowy sposób z działaniami wojennymi z grudnia 1914 roku możliwe jest połączenie tej zupełnie nieznanej historii z obchodami przygotowywanymi przez Tradycyjny Oddziała C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków. Program, jaki w tym roku dla Państwa przygotowaliśmy jest pełen ciekawych i widowiskowych elementów.
Tego dnia gospodarstwo klasztorne znajdujące się za okalającym je murem zostanie otwarte. To właśnie na jego terenie po raz kolejny rozegrają się wydarzenia mające miejsce przed 100 laty. Będzie możliwość zwiedzenia wystawy prezentującej nieudostępniane dotychczas obrazy S. Bystryńskiego z 1916 r. przedstawiające historię wojenną klasztoru z lat 1914-1915. Ten swoisty skarb historii jest doskonałym narratorem dla przygotowywanych uroczystości i widowiska. Innymi zabytkami nieznanymi szerszemu odbiorcy jest ściana znajdująca się na terenie Klauzuli pokryta pociskami artyleryjskimi jakie w 1914 r. spadły na Klasztor. Szczegóły są nam dzisiaj znane z kroniki jaką prowadziła Ksieni Hilaria w czasie wojny.


 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla małych projektów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
na lata 2007 - 2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.