Witamy na stronie Opactwa Mniszek Benedyktynek w Staniątkach

Naszym celem jest wielbić Boga przez wspólną modlitwę liturgiczną i przez życie w siostrzanej wspólnocie. Pod opieką Matki Najświętszej usiłujemy przez miłość upodobnić się do Chrystusa, bo On jest Drogą, Prawdą i Życiem. Musimy też oczywiście zapracować na swoje utrzymanie.

05-04-2015

KONCERT 29 MARCA 2015

W Niedzielę Palmową odbył się wyjątkowy koncert. Wystąpiła Maria Pomianowska (śpiew, staropolskie fidele kolanowe) ze swoją studentką Aleksamdry Kauf. Rozbrzmiały piękne najdawniejsze pieśni i melodie związane z okresem Wielkiego Postu. Pieśni, które były śpiewane w dawnych czasach w oddalonych od głównych skupisk ludzkich enklawach, zachowały dzięki temu swój świeży niepowtarzalny oryginalny charakter. Powróciliśmy do korzeni naszej kultury i przenieśliśmy się wraz z artystka oraz jej studentką do czasów bardzo archaicznych, które przywołały utwory dawniej przekazywane tylko w tradycji ustnej, śpiewane na ziemiach polskich w okresie wielkanocnym. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Wieliczce. Kolejny koncert chorałowo-instrumentalny pod kierownictwem Dawida Kusza OP już 24 maja. Serdecznie zapraszamy!!!W programie:
Improwizacja na Wielką Sobotę
Wielkopostna melodia ludowa z Suraża – Lament Matki Bolesnej
Wielkopostna melodia ludowa z Zambrowa – Rozmyślajmy dziś wierni chrześcijanie
Cyprian Bazylik Mądrość Ojca
Wielkopostna melodia ludowa z Łomży – Wysłuchaj Stwórco łaskawy
Jakub z Todi Stała Matka Bolesna
Wielkopostna melodia – Bądź pozdrowion...
Wielkopostna melodia Płacz, płacz...
Ludowa z płockiego
Anonim XVIIw Wyrwany

Patronat medialny:
Radio Plus

MARIA POMIANOWSKA
Doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Od 1984 roku prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych rodem z Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii i na Bliski Wschód. W 1994 roku, wspólnie z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim, zrealizowała z sukcesem rekonstrukcję dwóch zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłogajskiej i fideli płockiej. Od 30 lat koncertuje na całym świecie. Podczas pięcioletniego pobytu w Japonii (1997-2002) artystka prezentowała w największych salach koncertowych polską muzykę ludową i klasyczną. Zrekonstruowane instrumenty oraz mazowieckie pieśni i melodie wielokrotnie prezentowane były na dworze cesarskim Japonii. Komponowała utwory i koncertowała ze światowej sławy artystami: Yo Yo Mą, Borysem Griebienszczikowem, Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubelcabą, Ianem Gilanem, AMJ, Stanisławem Soyką i in. Artystka wydała 20 autorskich płyt, wiele z nich otrzymało międzynarodowe nagrody. Płyta "Chopin na 5 kontynentach" w czerwcu 2010 roku  osiągnęła 5 pozycję na europejskiej liście światowej muzyki etnicznej i folkowej World Music Charts Europe organizowanej przez Europejską Unię Radiową. W podsumowaniu zaś za cały 2010 rok zajęła 15 miejsce na 866 nominowanych wydawnictw z całego świata stając się pierwszą w historii tak wysoko ulokowaną polską płytą w tym plebiscycie. 
Artystka występowała również gościnnie w kilkudziesięciu innych płytowych projektach.
W 2010 roku otworzyła pierwszą w Polsce specjalizację Ethno na Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2011 roku tworzy unikatowe programy, wraz z muzykami arabskimi, pakistańskimi, senegalskimi, koreańskimi, chińskimi, japońskimi i indyjskimi w Azji i Afryce, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza. W roku 2012 wydała pierwszą w historii Polski, a drugą na świecie, monograficzną płytę z muzyką Tekli Bądarzewskiej, wskrzeszając zapomnianą polską kompozytorkę, twórczynię hitu salonowego, sprzedanego w XIX w. w milionie egzemplarzy na wszystkich kontynentach. W 2013 roku – Roku Lutosławskiego – uformowała orkiestrę LutoSłowianie, a w 2014 wraz z prof. E. Dahlig-Turek, wydała publikację Ludowe fidele kolanowe.
Ważniejsze odznaczenia i nagrody: „Paszport Chopinowski”, Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis” (2010), „Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego” (2011), Srebryny Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP, Nominacja do Nagrody Norwida (2014).


 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla małych projektów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
na lata 2007 - 2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.