Witamy na stronie Opactwa Mniszek Benedyktynek w Staniątkach

Naszym celem jest wielbić Boga przez wspólną modlitwę liturgiczną i przez życie w siostrzanej wspólnocie. Pod opieką Matki Najświętszej usiłujemy przez miłość upodobnić się do Chrystusa, bo On jest Drogą, Prawdą i Życiem. Musimy też oczywiście zapracować na swoje utrzymanie.

19-12-2016

Osiem wieków opactwa na fotografiach

Ukazał się album poświęcony naszemu opactwu. Publikacja opatrzona tytułem „Osiem wieków opactwa” została wydana w roku jubileuszowym 800.lecia jego fundacji i ma na celu przybliżenie tego niezwykłego miejsca.„Staniąteckie opactwo jest miejscem wyjątkowym. Nie może być inaczej skoro stoją za nim wieku, a także słynący łaskami obraz Matki Bożej Bolesnej. Historia i wiara, wydarzenia wielkie i sprawy zwykłe mieszają się nieustannie w tym niezwyczajnym tyglu. W jego zamkniętych murach spala się ludzkie życie poświęcone Bogu. Czasem gwałtownie, w porywie serca, przeważnie jednak spokojnie, w zaciszu klasztornej celi, kościoła, ogrodu.

Każdy, kto był w opactwie mógł na własne oczy przekonać się o słuszności tych słów. Dla tych, którzy nie mieli także możliwości, album ten być może będzie stanowiła zachętę do zainteresowania się opactwem i żyjącym w niej mniszkami” – napisano we wstępie.

Na zdjęciach znajdują się niedostępne na co dzień miejsca kontemplacyjnego opactwa. Korytarze, chór panieński, kapitularz, ogród oraz nadające mu życie mniszki. Te zostały pokazane w czasie modlitwy, pracy, rekreacji.

Album „Osiem wieków opactwa” ukazał się w wersji limitowanej. Jego wydawcą jest Starostwo Powiatowe w Wieliczce. Autorem zdjęć Bogdan Pasek. Można go nabyć w Opactwie w Staniątkach oraz Księgarni Macieja Lisaka w Wieliczce przy ul. ks. Goliana 9a. Dochód ze sprzedaży zostanie w całości przekazany na renowację zabytkowego opactwa.


 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla małych projektów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
na lata 2007 - 2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.