Witamy na stronie Opactwa Mniszek Benedyktynek w Staniątkach

Naszym celem jest wielbić Boga przez wspólną modlitwę liturgiczną i przez życie w siostrzanej wspólnocie. Pod opieką Matki Najświętszej usiłujemy przez miłość upodobnić się do Chrystusa, bo On jest Drogą, Prawdą i Życiem. Musimy też oczywiście zapracować na swoje utrzymanie.

20-09-2016

Serce Polski

- W pewnym sensie tutaj jest serce Polski – powiedział kardynał prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Joao Braz de Aviz podczas głównych obchodów jubileuszu 800.lecia Opactwa Mniszek Benedyktynek w Staniątkach. Przewodniczył on mszy świętej odpustowej ku czci Matki Boskiej Bolesnej, której cudowny obraz czczony jest w miejscowym kościele.- Swoją obecnością chciałbym powiedzieć, że Kościół cieszy się z życia konsekrowanego, szczególnie kontemplacyjnego. Jest ono skarbem świata – stwierdził w czasie homilii kardynał Joao Braz de Aviz. W dalszej części nawiązał do Maryi, osiemsetletniej historii staniąteckiego opactwa nazywając je znakiem czasu.

- Gdy patrzę na obecność przedstawicieli kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Premiera, wojewody małopolskiego, powiatu wielickiego, gminy Niepołomice, duchowieństwa oraz tak wielu ludzi przychylnych naszemu opactwu, jestem przekonana, że tu jest właśnie serce Polski – podsumowała uroczystości ksieni opactwa, matka Stefania Polkowska.

Z kolei w koncercie charytatywnym „Bo cuda się dzieją” wystąpili krakowscy artyści z liderem zespołu Wawele Janem Wojdakiem jako gwiazdą wieczoru.

Wcześniej kardynał Joao Braz de Aviz spotkał się z siostrami oraz przełożonymi benedyktynek w Polsce oraz zwiedził opactwo. Nie ukrywał zachwytu samym obiektem, jak również uznania dla sióstr zabiegających o jego renowację.


 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla małych projektów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
na lata 2007 - 2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.