Witamy na stronie Opactwa Mniszek Benedyktynek w Staniątkach

Naszym celem jest wielbić Boga przez wspólną modlitwę liturgiczną i przez życie w siostrzanej wspólnocie. Pod opieką Matki Najświętszej usiłujemy przez miłość upodobnić się do Chrystusa, bo On jest Drogą, Prawdą i Życiem. Musimy też oczywiście zapracować na swoje utrzymanie.

Z klasztornej rekreacji

s. Małgorzata Borkowska OSB

BAJKI STAREJ MNISZKI

O krowim sądzie

PRZEZ całe lato na łące pod lasem pasła się krowa. Ponieważ była taka duża i nie bała się nikogo, wszystkie okoliczne zwierzęta i ptaki czuły do niej wielki szacunek. A ponieważ nie jadała nic oprócz trawy, nie bały się podchodzić blisko. Nic więc dziwnego, że kiedy na jesieni powstał spór między jeżem a kretem o norkę, obie skłócone strony, a także wszyscy ich krewni i znajomi, zgodzili się, że krowa powinna to rozsądzić. Norka na jesieni, tuż przed snem zimowym – nie byle drobiazg! Zwierzęta poszły więc z tą sprawą do krowy.
Krowa znana jest z tego, że jej się nie śpieszy. Poświęciła więc mnóstwo czasu na przesłuchanie tak samych skłóconych, jak i wszystkich możliwych świadków, od zajęcy aż do sikorek. No i wreszcie stwierdziła, że tę norkę wykopał kret, a jeż powinien wykopać sobie drugą. I taki wydała wyrok.
Jeż miał więc wyprowadzić się, ale się nie wyprowadził. Zwijał się w kłębek i mówił:
– Tylko siłą mnie wyrzucicie!
No właśnie: jak go wyrzucać? Pchać miękkim nosem prosto w kolce?
– Dlaczego nie wychodzisz? – pytał kos. – Przecież wyrok już dawno zapadł!
– Krowa nie jest sędzią bezstronnym – odpowiedział jeż.
– Ale przecież sam zgodziłeś się na jej sąd!
– Bo wtedy jeszcze nie wiedziałem, że nie jest sędzią bezstronnym.
– Jak to nie jest? Przecież wysłuchała starannie obu stron, zużyła na to mnóstwo czasu.
– Zupełnie niepotrzebnie: mogła dojść do prawdy o wiele szybciej...
– No to jaki sędzia byłby według ciebie bezstronny?
– Jak to jaki? – zdziwił się jeż. – Taki, który by wziął moją stronę!Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla małych projektów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
na lata 2007 - 2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.