Witamy na stronie Opactwa Mniszek Benedyktynek w Staniątkach

Naszym celem jest wielbić Boga przez wspólną modlitwę liturgiczną i przez życie w siostrzanej wspólnocie. Pod opieką Matki Najświętszej usiłujemy przez miłość upodobnić się do Chrystusa, bo On jest Drogą, Prawdą i Życiem. Musimy też oczywiście zapracować na swoje utrzymanie.

02-07-2013

Dnia 2 lipca zmarła siostra Joanna Radwańska. Pochodziła z rodziny od kilkuset lat związanej z klasztorem staniąteckim, w którym już w drugiej połowie osiemnastego wieku była jedna zakonnica tego nazwiska (córka malarza Andrzeja, twórcy zachowanej do dzisiaj polichromii kościoła). Siostra Joanna, ze chrztu Alicja, urodzona w 1928 roku w Marcyporębie, za swoje gniazdo rodzinne uważała zawsze Niepołomice, do których była szczerze przywiązana. Była uczennicą szkoły klasztornej, najpierw podczas okupacji na tajnych kompletach, potem po wojnie aż do matury (1947). Energiczna i wesoła, sprawowała różne urzędy: była m. in. szafarką, pomocnicą mistrzyni nowicjatu, przeoryszą… W latach 1995-1998 była też ksienią klasztoru; po zdaniu tego urzędu dożywała dni swoich znowu jako przeorysza, to jest zastępczyni ksieni. Zawsze można było dostać od niej w przejściu uśmiech, porozumiewawcze mrugnięcie oka; ceniła humor i ludzkie kontakty. Zmarła na udar, trzeci z kolei, oraz starcze wyczerpanie organizmu; po prostu gasła powoli, w ostatnich dniach już tylko ruch gałek ocznych pod zamkniętymi powiekami świadczył, że reaguje na obecność opiekunek lub odwiedzających. Prosimy o modlitwę za zmarłą.

 

10-06-2013

KONCERT STANISŁAWA SOYKI

30 czerwca 2013 odbył się w naszym kościele solowy recital Stanisława Soyki. Był to kolejny nastrojowy koncert na rzecz naszego opactwa w cyklu "Skarby muzyki w perle kultury". Kościół pękał w szwach, a słuchacze mogli wysłuchać m.in. Tolerancji. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspieranie naszego opactwa.

 

09-06-2013

BAJKI STAREJ MNISZKI

Warto zajrzeć na podstronę OPACTWO DZISIAJ - „Z KLASZTORNEJ REKREACJI”. Do poczytania jedna z bajek s. Małgorzaty Borkowskiej OSB „O mędrcach krainy Tum”.

 

30-04-2013

MŁODE KARPIE STANIĄTECKIE

W ostatnim tygodniu młode karpie, które dorastały przez ostatnie dwa lata od narybku, przeniesione zostały do większego stawu. Tam będą wieść szczęśliwe życie, obfite w zdrowe jadło, oczekując tegorocznej Wigilii. Poza karpiami staw zamieszkiwały w dużej ilości karasie, z których przygotujemy przepyszne przetwory. Liny, szczupaki wróciły do stawu, oczekiwać będą rekolekcji dla wędkarzy...

 

30-04-2013

ZJAZD KALIGRAFÓW 31 maja — 2 czerwca

W dniach 31 maja - 2 czerwca w naszym opactwie odbędzie się zjazd kaligrafów. Skrybów, iluminatorów, ilustratorów, rubrykatorów, typografów, soferów i wielu innych mistrzów i rzemieślników, których nazw nie zdołamy spisać, po prostu wszystkich miłośników pięknego pisania w imieniu organizatorów serdecznie na to spotkanie zapraszamy.

 
< poprzednie  [9][10][11][12][13][14][15][16][17][18][19][20][21][22][23][24]  następne >Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla małych projektów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
na lata 2007 - 2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.